Gdzie szukać ofert pracy?

Spis treści
- Szukanie pracy a urząd pracy
- Prywatne pośrednictwa pracy
- Serwisy społecznościowe
- Wyszukiwarki ofert pracy
- A może praca za granicą?
- Pozostałe sposoby szukania pracy
Poszukiwanie pracy wcale nie musi być długie i żmudne. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać ofert. Powinny być dopasowane do Twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Urzędy pracy, biura, a może portale społecznościowe i specjalistyczne strony? Możliwości jest wiele. Poznaj je wszystkie oraz znajdź wymarzoną pracę. Powodzenia!
Szukanie pracy a urząd pracy
Jeśli właśnie straciłeś pracę i jesteś bezrobotny – nie zwlekaj, bo inaczej stracisz ubezpieczenie! W urzędzie pracy będziesz mieć dostęp do ofert, które będą dopasowane do Twoich umiejętności i wykształcenia. Skorzystasz z pomocy konsultanta. Oprócz tego możesz skorzystać z różnych form wsparcia, takich jak:
Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę za granicą? Wskazówki
-
poradnictwo zawodowe,
-
bony – na przykład stażowe czy szkoleniowe,
-
świadczenia aktywizacyjne,
-
inne – na przykład zwrot kosztów egzaminów,
-
środki pieniężne na start działalności gospodarczej.
Prywatne pośrednictwa pracy
Alternatywą mogą być biura pośrednictwa pracy. Usługa ta polega na znalezieniu klientowi, a więc pracodawcy pracownika. Pośrednik zajmuje się także opieką nim. Agencja zajmuje się wówczas wynagrodzeniem i opłacaniem składek na ubezpieczenia. Dodatkowo do jej obowiązków należą:
Przeczytaj również: Gdzie szukać sprawdzonych ofert pracy za granicą?
-
kierowanie do zagranicznych pracodawców,
-
sprawy kadrowo-płacowe firm,
-
informacja o nowych ofertach pracy kandydatów,
-
rekrutacja – stała lub czasowa na dane stanowiska,
-
pomoc bezrobotnym,
-
doradztwo personalne.
Serwisy społecznościowe
Poza urzędami pracy i prywatnymi pośrednictwami warto jeszcze sprawdzić specjalistyczne serwisy społecznościowe. Niektóre z nich pozwalają na stworzenie własnej sieci kontaktów biznesowych i korzystanie z wyszukiwarki. W większości z nich można spotkać opinie na temat pracodawców czy bieżące raporty w zakresie wynagrodzenia. Dobrze, abyś zapoznał się z tymi informacjami przed rozmową kwalifikacyjną. Ważne, abyś posiadał aktualny profil. Z pewnością znajdziesz na tych witrynach, czego szukasz. Nie ma znaczenia, czy jesteś studentem czy osobą z wieloletnim doświadczeniem.
Wyszukiwarki ofert pracy
Szukasz ofert pracy z zamieszkaniem od zaraz? Skorzystaj z polskich wyszukiwarek! Są to doskonałe miejsca do śledzenia rynku pracy. Poza ofertą zgromadzono w nich cenne porady na przykład odnośnie do rozmowy kwalifikacyjnej czy jak w profesjonalny sposób przygotować dokumenty aplikacyjne, a więc CV i list motywacyjny. Ciekawą opcją jest subskrypcja ofert pracy. W ten sposób będziesz regularnie otrzymywać wybrane dla Ciebie ogłoszenia na podany przez Ciebie adres e-mail. Warto przy tym zapoznać się ze wszystkimi zakładkami, znajdującymi się na serwisach. Są to na przykład Praktyki i staże czy Praca za granicą. Warto i w nich przejrzeć ogłoszenia. Co ważne, nie wszystkie wymagają rejestracji!
A może praca za granicą?
Szukasz oferty pracy za granicą? Najlepiej poszukaj jej przez Internet. Rada: Zachowaj ostrożność. Używaj tylko zaufanych wyszukiwarek oraz portali. Znajdziesz je także na grupach na Facebooku czy na innych stronach WWW. Jeśli zdecydujesz się na pracę za granicą, to przygotuj następujące dokumenty:
-
dowód osobisty,
-
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego,
-
potwierdzenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
Warto zabrać ze sobą certyfikaty i dyplomy w języku angielskim.
Pozostałe sposoby szukania pracy
Poza urzędem pracy czy prywatnymi pośrednictwami możesz skorzystać z targów pracy. Wciąż znaną formą poszukiwania jest powiadomienie o tym znajomych. Nie ma znaczenia, że procesy rekrutacji są sformalizowane. Najprościej jednak szukać w Internecie, gdzie jest mnóstwo stron czy narzędzi do szukania. Znajdziesz na nich także porady, jak rónież będziesz mógł utrzymać kontakt z rekruterami czy pracodawcami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Powiatowy Urząd Pracy w Olsztynie. Filia
Urzędy pracy woj. warmińsko-mazurskie10-040 Dobre Miasto, pl. 1 Sierpnia 1
-
Powiatowy Urząd Pracy w Białej Podlaskiej. Oddział zamiejscowy
Urzędy pracy woj. lubelskie21-550 Terespol, Wojska Polskiego 104
-
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu. Filia
Urzędy pracy woj. mazowieckie26-640 Skaryszew, Słowackiego 6
-
Powiatowy Urząd Pracy w Końskich. Filia
Urzędy pracy woj. świętokrzyskie26-220 Stąporków, marsz. Piłsudskiego 132a