Gorący okres na magazynie? Rozwiązanie: pracownik do wynajęcia
Każdego roku w wielu firmach świadczących usługi magazynowe dochodzi do momentu, w którym ilość pracowników jest niewystarczająca w stosunku do nakładu pracy. Zatrudnienie nowego pracownika, tylko ze względu na ten okres, często jest nieopłacalne dla przedsiębiorców. Dlatego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest tzw. leasing pracowniczy.
Czym jest leasing pracowniczy?
Leasing pracowniczy to „wypożyczenie” pracownika innemu pracodawcy. Można dokonać tego podpisując między firmami, a także pracownikiem i pracodawcami, odpowiednią umowę lub przez pośrednictwo agencji pracy tymczasowej. Obecny pracodawca, musi udzielić swojemu pracownikowi urlopu bezpłatnego, na czas świadczenia usług, jeżeli pracownik wyrazi zgodę na wynajem. Umowa zawierana na czas trwania leasingu pracowniczego powinna zawierać:
Przeczytaj również: Leasing pracowniczy w teorii i praktyce
czas trwania bezpłatnego urlopu;
rodzaj pracy i opis zajmowanego stanowiska;
zakres obowiązków;
wysokość wynagrodzenia.
W takim przypadku koszty ponosi leasingobiorca. Natomiast, w przypadku korzystania z agencji pracy tymczasowej, to ona pokrywa koszt wynagrodzenia pracownika. Innymi ważnymi formalnościami jest porozumienie między pracownikiem, a jego obecnym pracodawcą oraz umowa na czas określony między pracownikiem a leasingobiorcą.
Przeczytaj również: Leasing pracowniczy - sposób na zwiększenie efektywności personelu
Zalety leasingu pracowniczego
Wynajem pracowników to coraz bardziej popularne rozwiązanie w okresie urlopowym, do uzupełniania kadry. Można skorzystać z niego w niemal każdej branży, np. w usługach magazynowych. Daje to możliwość uniknięcia zastoju w funkcjonowaniu firmy, bez dodatkowego obciążania obecnej kadry. Leasing pracowniczy umożliwia także skorzystanie z usług pracownika o specjalnych kwalifikacjach, potrzebnych firmie w danym momencie. Warto zwrócić się do agencji zajmujących się leasingiem pracowniczym, np. do Win Solution w Szczecinie. Jest to znacznie bardziej opłacalna opcja dla pracodawcy, niż stałe zatrudnienie, ponieważ można odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć kadrę zależnie od potrzeb firmy na dany moment. Zazwyczaj taki pracownik nie wymaga długiego i specjalnego przeszkolenia. W przypadku korzystania z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej, pracodawca jest zwolniony z dopinania licznych formalności. Tym, a także szkoleniami, odprowadzaniem podatków i opłacaniem świadczeń, zajmuje się agencja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana